Cesta do hlubin Země

Sobota 26.4.2003

Tahle akce se docela vymykala z trendu, který byl nasazen na akcích předcházejících a postrádala onu drsnost, jak by asi každý předpokládal podle názvu našeho společenství. Ale právě možná tato změna trendu byla milá a potřebná. No prostě to stálo za to a vy kdo jste nebyli v Příbrami (v Březových Horách) v největším hornickém muzeu v ČR, tak tam určitě někdy vyražte!

Vlak jel z Plzně v 8 hodin a ještě asi za 5 minut 8 jsme na nádraží byli Danča a já docela sami. Neočekávali jsme hojnou účast, ale Kvítka jo. Chvílema jsem měl dokonce myšlenky, že se mi tam vlastně moc nechce, stejně mám doma spoustu práce, ale za chvíli jsme už viděli sprintujícího Kvíťana, vše se začalo obracet k lepšímu - i moje nálada.

Cestou vlakem, ale i při výhledech z Příbrami jsme vzpomínali na vandr po Brdech a poznávali známá místa - Plešivec, Jince, vrch Třemošná, vojenské radary ...

Absolvovali jsme dvě prohlídky. Obě skýtaly 2 příjemné momenty: cenu a délku prohlídky. Okruh A: Ševčínský důl - Prohlídka trvala neuvěřitelných 2,5 hodiny. Vstupné 20,- Kč pro nás studenty!! A vůbec jsme se nenudili. Čekaly nás informace o báňské historii, hornickém folkloru, unikátní šutrologické sbírky. Venkovní park je taky vkusně upraven: vláčky a těžební stroje, žentour - těžební systém poháněný koněm. Prohlédli jsme si taky ústí jámy s těžební klecí a obdivovali systém dopravování horníků do podzemí. A zjistili jsme zajímavou věc: všechny doly v Příbrami jsou propojeny tzv. dědičnou odvodňovací štolou (v hloubce cca 80 m, délka 22 km) - musíme ji prozkoumat, to je jistě lákavé pro další akci SDA, co?!!!

Po krátkém pikniku v místním parčíku jsme vyrazili na Okruh B: Důl Anna - Hned na úvod jsme zamířili do podzemí a projeli jsme se důlním vláčkem 260 m dlouhou Prokopskou štolou až k ústí jámy Prokop, nejhlubší v revíru (1600 m) a jedné z nejhlubších ve střední Evropě. Naskytl se nám pohled do jámy, koukali jsme do 80 m hluboké díry, na jejímž konci byla voda. Viděli jsme pouhá dvě patra, pod vodou bylo zbývajících 39 pater a zhruba 1500 m. Kvítko se nemohl odtrhnout :-) Pak se vyměnili průvodci a vyrazili jsme do cáchovny s parním těžním strojem z r.1914 - no nebyl to žádnej drobeček. Jen ještě ho vidět v činnosti! Pak se nás ujal další průvodce, vyfasovali jsme helmy a baterky (asi abychom se cítili jako horníci) a prošli jsme si vodní štolu Anna, délka cca 330 m. Na jejím konci nás čekal důl Vojtěch, kde prohlídka skončila.

Náš sobotní výlet za poznáním jsme nemohli zakončit jinak než posezením v hornické hospůdce Na Vršíčku. Mají tu dobrý pivo a bramboráky!!!

Ti horníci měli ale život!!!

Zdař Bůh!

MarťanÚstí Mariánské štolyBřezové Hory
Marťan (vlevo) a Danča pózují u ústí bývalé Mariánské štoly v Březových Horách. Pohled z těžní věže Ševčínského dolu na historické horní městečko: Březové Hory.
Areál Ševčínského dolu
Vrtací soupravy a další kolejová důlní technika v areálu Ševčínského dolu.
Pohled z těžní věže Ševčína
Pohled z těžní věže Ševčína: vlevo traverzy věžní konstrukce, dole na dvorci výstavka důlní techniky a v pozadí krajina okolí Příbrami.