Akce Boletice

Čtvrtek 17. - neděle 20.11.2005

Čtvrtek 17.11.2005

Začalo to onoho osudného dne 17.11.2005 v šest ráno. Budík. Hnus fialovej. Teď rychle dozabalit, přemýšlet, co všechno jsem při balení v 11 v noci zapomněl a vyrazit na vlak. U Hutníka se postupně sešli Kvítko, já (Kačer), Tom, Skrblík, Houbák, Malíček a Burizon. Tož jsme po osmé vyjeli z Plzně. Jedem, jedem, někdo pospává, někdo povídá, Kvítko povídá neustále :) a po desáté dorážíme do Budějovic. Kupujeme bagetky - poslední civilizované jídlo, diskutujeme a razíme naproti Markýze na autobusák. Markýza dorazila celá, i když drobet neuspokojená netrampskou dopravou busem nastojáka.

Jsme v čekárně improvizovaného autobusáku, chodíme na momentálně neplacené záchodky a pět minut před odjezdem busu do Krumlova jdem na nástupiště. Po vylezení ze dveří nás překvapuje, že autobusou dopravu v České republice netrápí zpoždění nýbrž předždění. Autobus nás při výlezu akorát míjí a zatímco my zmatkujeme a nechápeme, proč se ta velká plechová věc již pohybuje, tak řidič té věci s klidem Angličana čeká na semaforech, aby vyjel do ruchu města. A tak vybíhám k oné věci a snažím se, aby si mě řidič nějak všimnul. Bohužel jsem vyběhl pozdě, protože když už jsem konečně byl ve vzdálenosti, kdy bych už konečně dohodil do řidičova okna větším balvanem, tak řidič dostává zelenou signalizaci. Prevít - ani si mě nevšim.

A tak vyrážíme hledat nějakou osobu, které můžeme vynadat. Nikdo takový se nám dlouho nenabízel. Člověk z ochranky nevypadal kompetentně a navíc měl obušek. Konečně jsme našli nějakého dispečera, kterej v inkriminované době neseděl ve své kukani a zřejmě někde svačil, čímž mě ještě přimíchnul. Tak jsem na něj drobet vyjel, on se od začátku docela asertivně bránil (jako že to byl autobus jiné společnosti a tak s tím těžko něco nadělá), takže nakonec autobus odjel s klidným svědomím a my jsme museli přejít k starému dobrému ČD. ČD nás přijaly jako vlastní a po dvanácté jsme konečně opustili Budějice. Opět jsme klábosili (pozor na Číňany!) a ve čtvrt na dvě jsme se slávou v duších vystoupili v Krumlově.

Prošli jsme pěkným historickým městem a už jsme stoupali vstříc přírodě, elektrickým ohradníkům a zvířecím kamarádům. A zimě. Viděli jsme spoustu krásných věcí. Tak kupříkladu dvůr kamaráda Kvítka, jak se správně venčí psi (nejlépe se pes proběhne přece podél auta) a jak se nad náma krásně dokáží stahovat mraky (jak nad Chomutovem). A tak jsme došli na místo, kde k první vesnici na kopci (Slavkov) již bylo nedaleko, kde denní světlo zmizelo kamsi daleko na západ (viz. časový posun), kde už ze stáhnutejch mraků začalo sněžit a kde kamarádi, co jsou naladěni na stejnou strunu, postavili stany (Houbák plachtu :) a zapálili oheň, aby je ohřál, aby je semknul a aby jim tepelně upravil stravu. Ano, tak dobrá je oheň věc, ale spacák je spacák a titanové nádobí je titanové nádobí ... :))

Kačer


Český Krumlov poprvé ...
Celkové panorama historické části Českého Krumlova, které se naskytne cestou od nádraží do centra.
... podruhé ...... potřetí ...
Krásy Českého Krumlova podruhé: úzkou uličku, sevřenou mezi sgrafity zdobenými zdmi středověkých domů, překlenuje ve výši několika metrů zděný oblouk a vytváří tak bránu, skrze niž je možné vidět věž nedalekého kostela. Krásy Českého Krumlova potřetí: ulice s dlážděnými chodníky se vine vzhůru mezi překrásně zdobenými průčelími historických domů.
... a naposledy
Krásy Českého Krumlova počtvrté a naposledy: gotická katedrála a další historické domy se zrcadlí na hladině Vltavy překonávající zde jeden z několika krumlovských jezů.
Napříč ...
Skrblík a zbytek skupiny dále vpředu sestupují podzimně zbarveným lesem z prudkého svahu. Kompozici dotváří zlatavý koberec seschlé trávy, velké vločky prvního letošního sněhu a úžasné nasvícení pozdně odpoledním sluncem.
... krajinou
Zleva Malíček, Skrblík, Kačer, Houbák, Kvítko a Markýza kráčí v jednom šiku vzhůru po rozlehlé pastvině, všude kolem se popásají krávy. Na obzoru lesnatý hřeben a kovově modrá roztrhaná mračna podvečerního nebe.


Pátek 18.11.2005

Detail na první pohled chabého, ve skutečnosti ale vysoce funkčního přístřešku, kterým Houbák nepohrdl ani tu nejmrazivější noc: obyčejná igelitová plachta přehozená přes provázek napjatý mezi dvěma stromy a na obou stranách ukotvená k zemi poskytuje dostatek ochrany i tepla k ničím nerušenému spánku.
Houbákův bivak
"Kdo ještě není venku ze stanu? Vstáváme, vstáváme! Už je plno hodin." Kvítko už od rána dohlížel na morálku. Brrrr to je kosa. Komu by se chtělo z toho teplého spacáčku? No jasně! Houbák už asi hodinu stepoval kolem stanů. Akorát nikdo nevěděl, jestli to bylo tím, že mu byla zima nebo byl tak natěšený na další den. On ale tvrdil, že se to pod celtou v noci nedalo vedrem ani vydržet :-) Markýza zas kladně konstatovala její úspěšné přežití noci ve vypůjčeném spacáku. No, každý to vidíme jinak. Snídaně nejlépe ještě ve spacáku, hluboký nádech a jde se balit. A to fofrem, protože nám teplota poklesla do mrazivých teplot a z nebe se snášely vločky sněhu.

Kdo měl sbaleno, netrpělivě přešlapoval. Slabší jedinci to však nevydrželi a dali se na pochod, aby se alespoň trochu zahřáli. Ve vesnici Slavkov jsme stejně počkali na pomaleji balící jedince. Museli jsme být ale ostražití. Na křižovatce jsme byli málem smeteni tatrovkou, která tak úplně nezvládla na náledí levotočivý manévr, a pak jsme byli pod neustálým dohledem místního partyzána. Jo, tato akce bude drsná. Spočítali jsme první ztráty. Malíčka opustila PET láhev na cestě do vesnice a ekologie zaplakala. Teď jsme potřebovali sehnat nějakou tu pitnou vodu. Tu jsme dotankovali u německých přátel. Sympatická rodinka nám ochotně načepovala voděnku a ještě jsme dostali bonus - 2 l multivitaminu. To se nedá odmítnout. Danke schön!!! Snad jsme nevypadali moc sešle???

Přes louky s krásnými panoramaty jsme se přesunuli na zbytky gotické tvrze Pasovary. Po krátkém občerstvení jsme prozkoumali zříceniny a pokračovali do Hořic na Šumavě. Naším dalším cílem byl totiž sousední areál pašijových her. Cestou jsme museli překonat několik ohrad se zvířaty. Velice obezřetně jsme se vkradli do teritoria koní. Byli však velice přítulní. K některým členům výpravy možná až moc. No jo, když si někdo zabalí voňavý chlebíček navrch batohu, je prostě neodolatelný. Zkrátka k sežrání. Věčně hladovým koníkům jsme unikli jen o vlásek za elektrickým ohradníkem. Překonali jsme údolí potoka a bažinatých pastvin a konečně dorazili do areálu pašijových her.

!Nebezpečný býk!
Dokumentace velmi nebezpečné situace v kraví ohradě: na (ve večerním šeru exponovaném) snímku v popředí několik kůlů elektrického ohradníku, vpravo o nich temná silueta lesa, vlevo lehce zasněžená, jinak prázdná pastvina a na horizontu coby malá tečka naše životy přímo ohrožující býk. (Pak se zjistilo, že to byla dokonce jalovice!!!)
Hlad se přihlásil o slovo, takže jsme pustili do vyváření. Každý slupnul nějakou tu svoji pochoutku z pytlíku. Zima na sebe nenechala čekat a pustila se do nás. Čas jít, ale také se rozloučit s Burizonem. Ano, je to tak - opustil nás. Přislíbil účast ještě na jiných víkendových akcích, takže se musel vrátit do Plzně. S těžkým srdcem jsme Burizona pustili na vlak a pokračovali. Počasí se nám stále měnilo, takže jsme v chumelenici dorazili do vesnice Mýto. To byla naše poslední šance dočerpat zásoby pitné vody, kterou jsme využili. Od podivínského domorodce jsme se ještě dozvěděli, jak dále pokračovat. Blížil se náš průnik do Vojenského výcvikového prostoru Boletice.

Vytyčili jsme trasu mezi Květušínem a Polnou na Šumavě, abychom se nepozorovaně dostali do prostoru. Nejdříve jsme navštívili zříceninu Hostinov a pak přeběhli silnici do ohrady s kravami. Poslední tento den. Kravičky ale dnes asi nebyly v dobrém rozmaru. Stále jsme periferním viděním sledovali, co se bude dít. "Jde po nás!" Kvítko odhalil v býčích očích nekalý úmysl. Parta trempíků nebyla vítána. Hbitě jsme přeskákali za elektrický plot. Uf, uf, přes 200 kg vážící hromada živého masa se včas zastavila. Už jsme si nedovolili dále provokovat a pokračovali za plotem. Než jsme stačili obejít celou ohradu, byla už téměř tma. Čas najít někde to tábořiště.

Nedaleký lesík v blízkosti železnice nám poskytnul útočiště na noc. Profesionálové rozdělali oheň a pustili jsme se do vyváření ...

TomPomaleji balící jedinci ...
Vlevo Malíček, vpravo Kvítko, mezi nimi polozbořený stan a haldy dosud nesbalených věcí představují brzdu, kvůli které zbytek výpravy zbytečně mrzne. Poněkud paradoxně, neboť to byl právě Kvítko, kdo ostatním naordinoval relativně časný ranní budíček. Vůkol smrkový les, na zemi nepřekvapí jehličí ...
... a ti rychlejší
Progresivnější část výpravy vyráží napřed a za chvíli už přichází k prvním domům vesnice jménem Slavkov. Na snímku zleva Houbák, Tom, Markýza a Kačer za pochodu - všichni zjevně v dobrém rozmaru; Burizon fotí (jeho nálada tedy zřetelná není).
Anténa pro mimozemšťany?
Prapodivný objekt na druhé straně Slavkova směrem k Pasovarům: z jakési pyramidy z náhrobních kamenů trčí spousta křížů, vesměs směrem k nebi. Četné německé nápisy však prozrazují, že spíše než o anténu mimozemských civilizací se jedná o sudetoněmecký artefakt.
Pasovary: zákaz vstupu -
Detail hlavní věže gotické tvrze Pasovary: nahrubo skládané kameny, napůl rozvalené, sněhem ozdobené zdi, holé koruny stromů v pozadí. Prostě klasická hradní zřícenina v zimním hávu. Na několika místech jsou patrné jakési stavební práce aktuálního majitele objektu.
- soukromý majetek!
Pohled od věže na zbytek ruin Pasovar: mezi rozvalinami zdí bují divoká vegetace na místě bývalých nádvoří i místností. Poněkud depresivní scénu umocňuje zcela opadané listí z křoví a lesa v pozadí, opačným dojmem naopak působí paprsky na okamžik vyšlého poledního slunce.
Přítulní koníci:
Houbák s úsměvem ve tváři kráčí po louce následován tmavě zbarveným koněm. Ten sice vypadá přátelsky, ale přece jenom má váhovou převahu ... V pozadí osamělé husté smrky, opadané březové háje a šmolkově modré nebe s občasnými obláčky.
dialog ...
Detail kontaktu Toma a krásného bělouše: Tom koně poplácává po hlavě a zdá se, jako by se zvíře usmívalo. Vlastně to vypadá jako oboustranně příjemný rozhovor -  ale to už je nutná značná dávka fantazie.
... v obklíčení
Celá výprava SDA postává doslova v obkličení místní koňskou populací: jeden bělouš, dva hnědáci, další tmavěji zbarvení koně a konečně i nějaký ten šedák či grošák se najde ... Zdá se, že obě skupiny mají z tohoto setkání radost.
Čechy krásné ...
Úchvatná scenerie, kterou může nabídnout pohled na českou krajinu v právě přicházející zimě: louky a lesy po svazích okolních táhlých kopců, sem tam osamělé remízky a to vše napůl zbělalé popraškem sněhu - pestrá mozaika, jejíž krásu podtrhuje obloha hustě pokrytá kovově šedými, sněhem obtěžkanými mraky, které slibují další bílou nadílku; mezi nimi však občas prosvítá světlá modř jasného nebe a dodává tak snímku veselejší atmosféru.
... Čechy mé!
Podobný a přece zcela jiný snímek než ten předchozí: pohled na Hořice a okolní louky bíle tečkované igelitem obalenými slámovkami, celé scéně dominuje překrásný místní kostel uprostřed obce. Na obzoru se jako temná hradba zdvihají boletické vrcholky a souvislá šedá masa mraků potvrzuje, že slunce prozařující tento snímek už dlouho svítit nebude ...
Pašijová žranice
Detail typického oběda na studeno: mezi družstvem SDA se povalují krajíce chleba, různé přísady a občas i nějaký vařič s ešusem, to vše v záplavě PET lahví a igelitových sáčků všech možných typů i barev (pokrok se ani v trampingu nedá zastavit). Zajímavá je lokace této žranice - na dřevěném stole ve vchodu do přírodního amfiteátru zbudovaného pro tradiční hořické pašijové hry. Část jeviště či snad hlediště je viditelná v pozadí.
Tajuplný Hostinov:
Markýza prochází před jednou ze zdí skoro až strašidelné zříceniny statku Hostinov v lesích na kraji vojenského prostoru Boletice. Na rozdíl od středověkých ruin je však tahle relativně mladá a mají ji na svědomí vojáci bývalé Československé armády.
zřícený statek uprostřed lesů
Ještě jeden snímek hostinovské zříceniny: zachovalý roh až neuvěřitelně mohutného statku mezi vzrostlými stromy obklopen křovinatou zelení (teď samože bez listí) působí jako ruiny bájných měst jihoasijských či latinskoamerických džunglí. Opuštěnost místa, holé stromy a první nadílka sněhu dodávají scéně až strašidelnou atmosféru.


Sobota 19.11.2005

Do sobotního mrazivého rána nás probudila obrovská rána, zřejmě z pušky, a projíždějící vlak, co měl trať nedaleko od našeho místa noclehu. Začali jsme se v té naprosto příšerné zimě balit a někteří i snídat. Když bylo zabaleno, vyrazili jsme dál, hlouběji do vojenského prostoru Boletice. Dnes nás čeká to, kvůli čemu jsme sem vlastně jeli. Po překonání trati a louky jsme si to už šlapali po cestě směr vodní cvičiště tanků jménem Loutka. Tak si to kráčíme a najednou na zemi krvavá skvrna. A další. Šli jsme po stopách těch krvavých skvrn na sněhu a došli na místo, kde bylo krve trochu více a i kus nějakého masa či co to bylo. Taky zde končily stopy od pneumatik. Takže jsme se uspokojili s vysvětlením, že ta rána ráno byla vystřelena z myslivecké pušky a ne od vojáků.

Průnik do VVP: pečlivě maskováni
Detail Markýzy zezadu jako dokumentace jejího oděvu pro tuto akci: jasně červenou bundu s téměř reflexními bílými pásy doplňuje pletená čepice přecházející do cca metr dlouhé bambule, to vše je pruhované snad všemi existujícími barvami s výjimkou ultrafialové a infračervené. Jak vhodné oblečení pro průnik do VVP :-)
Cesta docela utíkala a zanedlouho jsme dorazili k první ceduli, že je zde životu nebezpečno, že je sem vstup zakázán. Nicméně nechali jsme ceduli cedulí a pokračovali dál do nitra vojenského prostoru. Najednou se nám po levé straně otevřela obrovská pláň, kde jezdí tanky. Místo tanků jsme ovšem spatřili jen pár srnek a taky rodinku divočáků, a to jsme ani nemuseli držet půst, jak je to v té reklamě :o). Po dalších asi 500ti metrech jsme konečně dorazili na vodní cvičiště Loutka. Byl tam velký rybník a velká hráz. Do rybníka vedly 3 označené dráhy pro tanky. Po prozkoumání všech budov včetně hráze jsme pokračovali dál. Šli jsme do docela velkého kopce, na jehož vrcholu jsme přišli na cestu, kde byly čerstvé stopy od tanku. Celý nervózní, aby nás nikdo nenačapal, jsme šli dál. Po pár metrech jsme z téhle cesty uhnuli kamsi do lesa, kde měla být také cesta. Bohužel ta cesta vypadala spíš jako nějaká horská dráha na pouti než jako cesta. Jednou nahoru, jednou zas dolů, spousty zrádně vypadajících skoro zamrzlých louží. No ošklivá cesta. Ale každá cesta jednou skončí, tak naštěstí i tahle našla svůj konec a před námi se objevila velká louka, uprostřed které byla boží muka. Bohužel vojáci asi nemají úctu k památkám, protože ta muka byla na několika místech provrtána kulkami.

Pokračovali jsme dál, ale čas neúprosně utíkal a i naše žaludky to poznaly, takže jsme se rozhodli zastavit na oběd. Každý si uvařil něco teplého a nakonec jsme si všichni uvařili ešus čaje. Nicméně ani to nás nezahřálo, protože bez pohybu v té ukrutné zimě kdo se nehejbal, tak umrzal :-). Já jsem myslel, že mi snad upadnou palce u nohou, jaká mi byla zima. Naštěstí pak na chvilku vysvitlo slunko, takže jsme alespoň trošku toho tepla nachytali. Po obědě jsme všichni vyrazili prudce dopředu, abychom se alespoň trochu zahřáli. Hned první kopec nám naše přání splnil. Naším dalším cílem byla osada jménem Ondřejov, kde vojáci nacvičují dobývání osady, např. se tam prý cvičili vojáci do Afghánistánu. Když jsme tam dorazili, přivítal nás mrazivý vítr a sněhové přeháňky. Pár polorozpadlých baráků, jinak nic víc :-(. Ale upoutal nás dřevěný kříž u ohrady. Zřejmě někdo někomu vlezl do rány při dobývání osady. Tak hurá zase dál. Musíme za světla najít nějaké příjemné a hlavně schované místo na přespání, zatímco tady byla obrovská planina, kde by nás každý našel. Začalo velice nepříjemně sněžit. No ono není divu, už jsme se také nacházeli v 1000 m n.m.

Nikdo nic neříkal, jen jsme prostě šli pořád kupředu. Konečně před námi se tyčil vytoužený smrkový les, kde jsme měli v plánu přespat. Na okraji toho lesa byl obrovský krmelec, který měl i nahoře malou půdičku se spoustou sena. Bylo rozhodnuto. Dnešní a to poslední noc strávíme tady v teple sena. Jen oheň si zde nemůžem dovolit dělat na okraji louky, tak jsme se šli zašít hlouběji do lesa. Já a Malíček jsme rozdělali oheň a začali se pomalu hřát, zatímco ostatní vyrazili na vrchol jménem Knížecí stolec.Jdeme do toho!
Hromadné foto týmu SDA ve stylu snímků vojenských jednotek před odchodem do akce: zleva Skrbla, Malíček, Markýza a dřepící Tom, vpravo od něj Kvítko a Houbák - a uprostřed zánovní cedule s nápisem "Cílová dopadová plocha - vstup zakázán - životu nebezpečno". V sestavě chybí jedině Kačer, který fotí - a Burizon, který se oddělil předchozího dne, aby zamířil domů na další tři akce naplánované pro tento víkend.
Vodní cvičiště Loutka: budeme se koupat?
Krajinářský snímek vodní nádrže pro výcvik brodění tanků a jiné vojenské techniky v místě bývalé obce Loutka, v pozadí táhlé lesnaté boletické hřebeny. Vepředu kolem opevnění z pytlů s pískem zleva Tom, Markýza, Kvítko a kdosi v zákrytu.
Nebo radši slunit?!
Pohled shora z pozorovací věže na jedince postávající dole na ploše z betonových panelů - zleva Tom, Markýza a Skrblík. Jejich postavy vrhají dlouhé stíny v slabém svitu ranního slunce, kompozice celkově působí zvláštním dojmem.
Stopy ve sněhu
Foto skupiny za pochodu po čerstvě vyjetých stopách od bévépéček napříč lesem. Nejblíže a nejvíce vlevo Skrblík, pak Houbák, Malíček, Markýza, Tom a Kvítko.
Polní kapleVítěšovičtí Uhlíři - další z mnoha zničených osad
Torzo vojáky v podstatě zcela rozstřílených božích muk na louce uprostřed boletických lesů. Typická ukázka toho, jaký měl někdejší režim přístup ke kulturnímu dědictví nejen sudetoněmecké části naší země. Ruina jednoho z mnoha domků další zničené osady - Vítěšovických Uhlířů. Není nepodobná včera navštívené zřícenině Hostinova: mezi zdmi z nahrubo tesaných, přesto mistrně skládaných kamenů vzrostlé stromy a další vegetace; prázdné otvory po někdejších oknech a sněhový příkrov dodávají celé scenerii ještě ponuřejší výraz.
Stahují se mračna, čina bude značná
Sluncem prozářený snímek planin v okolí Ondřejova, které sem tam od sebe dělí remízky z rezavých bříz či smrkové lesíky. Zlatavá stébla už seschlé letošní trávy se s větrem vlní nad několikacentimetrovou sněhovou nadílkou, která připomíná chutnou polevu slavnostního dortu. Po obloze rychle se valící temná mračna však věští brzkou změnu této krajinářské idyly.
Ondřejov
Zvětšenina z dálky foceného snímku cvičných objektů v místě bývalé vesnice Ondřejov: mezi borůvčím a vřesovišti pokrývajícími výbuchy granátů zbrázděnou zem postávají zdi domků beze střech s prázdnými otvory místo oken: to je nahrubo stavěná maketa obce, ve které jednotky cvičí útok na civilní cíl či jeho obranu.
Světlu vstříc
Náladové foto podvečera cestou z Ondřejova směrem pod Knížecí stolec. Postavy Toma a Markýzy kráčejí dosud neporušeným sněhovým příkrovem cesty, která pokračuje přes okolní pláně až k lesům Lysé a Knížecího stolce na obzoru. Protrhanými mračny probleskují poslední sluneční paprsky tohoto dne.


Po 2 hodinách se vrátili a začali jsme vařit a večeřet. Tma už dávno padla, a tak jsme já a Kačer vyrazili směr krmelec si lehnout a taky uspořádat seno tak, abychom se tam všichni vešli. Na okraji louky jsme najednou s Kačerem zahlédli světlo mezi stromama. Mrkli jsme na sebe a čekali, jestli se objeví znovu. Najednou se dole v údolí objevilo auto, které jelo po cestě směrem k nám. Oba dva jsme to vzali úprkem zpět do lesa, kde jsme se schovali za velké smrky. Auto projelo kolem a pokračovalo dál ... Uff, to jsme si oddychli. Tak a teď už konečně hurá do krmelce. Vlezli jsme si s Kačerem úplně až na samý konec a po anatomickém tvarování jsme ulehli do spacáků a probírali, jak u Kačera na univerzitě počítače "chroupou" 14 dní v kuse. Ostatní se ale pořád nějak nehrnuli, a tak jsme pak ňák vytuhli :-).

Asi kolem 10ti byl slyšet velký hlahol a zbytek naší SDA party dorazil. To nás oba s Kačerem probralo. Po rozmístění v seníku se Markýza rozhodla spát uprostřed, protože jí je prý vždy velká zima. Takže si lehla mezi mě a Houbáka a začala si vybalovat. Ale jak si tak vybalovala, její spacák mi přistál na hlavě a to si zasloužilo pomstu :-). Spacák jsem jí schoval do mého spacáku a dál ležel jakoby nic. Po pár minutách si Markýza všimla, že jí chybí. Začala se teda hrabat v seně a hledat ho. Když jej nemohla najít, začala obtěžovat ostatní :-). Nejdříve šla na Malíčka, jestli jí ho náhodou neschoval on, ale ten se slovy: "Na mě nešahej, já jsem ženatej" jí odbyl. Tak se vrhla na mě a na Kačera. Bohužel ani u nás jej nenašla, tak se do té záhady vložil Kvítko a začali jej dál hledat v seně a pod batohama. Pak se mi Markýzky zželelo a vrátil jsem jí ho. Ale to jsem neměl dělat. Tu chytnul amok a vrhla se na mě a narvala mi snad půl seníku do spacáku :-). Ale to jsem si nenechal líbit a po menší bitvě jsme vyhlásili příměří. Pak už jsme se každý zavrtal do svého spacáku, teda krom Kvítka, který se navíc zavrtal jako červ ještě do sena, a ulehli jsme ke spánku.

Skrblík


Na mě nešahej, já jsem ženatej!!!
Malíček s vykulenýma očima, snad z úleku rozpaženýma rukama a stojící napůl ve spacáku poskytuje vděčnou momentku pro pohotového fotografa. Snad právě pronáší zmíněnou perlu večera? Kolem seno a v pozadí prkna krmelce dokumentují dnešní lahůdkový nocleh.


Dobytí Knížecího stolce

Když jsme v sobotu navečer zahlédli v dálce u lesa seník, věděli jsme, že dnešní noc bude výjimečná. Časy hojnosti krmelců v Čechách jsou totiž už nenávratně pryč, a tak je nocleh na seně vždycky malá slavnost. Jenže odměnu takového kalibru jsme si tenhle den ještě pořádně nezasloužili: do setmění zbývala skoro hodina, starost o tábor byla tímto vyřešena a vlajková hora boletické Šumavy - Knížecí stolec - na dostřel samopalu ... Program následujících minut byl tedy všem jasný. Batohy, Malíčka a Skrblu jsme uklidili do lesa k ohni a vrcholový tým mohl vyrazit.

Parametry akce [převýšení: hezky kulatých 256 výškových metrů; vzdálenost: cca 2 km; cesta: ne; terén: obtížný - balvany, vývraty, bažiny a tak akorát sněhu, aby to všechno vůbec nebylo vidět; počasí: postupné vyjasňování, mírný mráz, tlak normál, vlhkost střední; zvláštní podmínky: tma na krku] vyžadovaly celkem aktivní přístup k věci, takže jsme svižným tempem mířili k cíli. Co nevidět jsme se proto zahřáli - snad až moc, soudě podle Toma, který nakonec pobíhal jen tak v triku. Po chvíli jsme museli opustit cestu a namířit si to lesem přímo vzhůru. Párkrát jsme se při tom o různé lesní harampádí přerazili, ale nakonec jsme zdárně vysupěli až na hřeben. Jen kousek doleva a byli bychom na Lysé, kopci o pár decimetrů vyšším, než je Knížecí stolec se svými 1225,9 m; ale rozhodli jsme se nezdržovat a pokračovat po hřebeni dál doprava. Světla totiž kvapem ubývalo a na vrchol to byl ještě notný kus cesty. Časem proto jistý netrpělivec navrhoval, abychom za Stolec prohlásili jakousi vyvýšenou skálu, která se před námi zrovna v té chvíli vynořila. Touto myšlenkou jsme ale pohrdli a vytrvali až pod skutečný cíl. Teď už zbýval jen závěrečný výšvih ...

Mimochodem jsme byli mírně zvědaví, co vlastně nahoře bude. Podle některých zdrojů měl být vrcholek Knížecího stolce zarostlý a bez výhledu, jiní naopak tvrdili, že je tamodtud vidět až na Alpy. Jedna fantastická zkazka hovořila dokonce o "nedostavěné pozorovatelně pro velitele střední skupiny sovětských vojsk budované pro plánovaný útok na tehdejší SRN jakožto začátek 3. světové války". Záhy jsme ale vše mohli ověřit osobně: ještě pár metrů, strmá skalka a - vrchol dobyt!!! Čas bohužel nezaznamenán. Porozhlédli jsme se kolem. Ze základů obrněné pozorovatelny se nakonec vyklubaly asi tři malé sokly, zřejmě pro ukotvení někdejší dřevěné triangulační věžičky, jejíž trosky ještě ležely dole pod skalkou. Samotný vrcholek sice byl ve vzrostlém lese, v něm ovšem směrem k západu zela čerstvá, rozlehlá mýtina, takže výhled na tuto stranu by byl teoreticky možný. My jsme ale neviděli nic, protože se všechno ztrácelo v nízkých mracích a rychle postupujícím soumraku. Dali jsme drobnou vrcholovou pauzu. Markýza vybalila sušené datle, které teď náramně bodly - žvýkali jsme, trochu při tom povídali a jinak vychutnávali atmosféru okamžiku.

Z toho nás ovšem vyrušilo zjištění, že už je skoro tma. Takže ještě nezbytné vrcholové foto a rychle dolů. Hřebenovku jsme tentokrát obešli po cestě, tomu "nejlepšímu" úseku napříč lesem jsme se ale nevyhnuli. Z kopce to bylo ještě horší než nahoru, nebylo už skoro vidět a ke všemu ty všudypřítomné bažinky a potůčky dokonale skryté pod sněhem. Nezbylo než opatrně našlapovat a doufat, že v horším případě bude mokrá jenom jedna bota ... opět nešlo nevzpomenout na maskota této akce - odskočnou minu :-) Skutečné nebezpečí ovšem představovali spíš nimrodi, o jejichž přítomnosti svědčily dost čerstvé stopy gazíků na okolních cestách. Spoléhali jsme na to, že jdeme lesem, potulovat se po okrajích pasek by rozhodně nebylo moudré ...

Konečně jsme narazili na cestu, která vedla až do tábora. Mohli jsme teď jít rychleji a přitom vnímat majestát noci, která už docela pohltila vše kolem nás. Nad temnými siluetami stromů se klenula jasná, tisíci hvězd posetá obloha, jejíž strnulost rušila jen tu a tam blikající různobarevná světélka připomínající existenci okolního světa, který se odsud jinak zdál být nekonečně daleko ... Huáá - prásk! Tvrdý kontakt se zemí zpřetrhal myšlenky. Svist, bum! Kačere, co se taky válíš? Vyjasnění přineslo mráz a povrch silničky rázem ďábelsky klouzal. Zase jsme museli být ve střehu. Ale to už byl tábor nablízku - ve vzduchu jsme ucítili vlhký dým. Připomněl nám, že je čas tak akorát na večeři. Zrychlili jsme, abychom mohli zanořit lžíce do ešusů co nejdřív.

Když jsme po několika hodinách opustili doutnající ohniště a vyšli na okraj lesa k seníku, byl už měsíc vysoko na obloze a svou mrtvolnou září zaplavoval okolní širé pláně. Snad jen osaměle rostoucí listnáče a četné valy v pomalu zarůstajících holinách připomínaly, že tato krajina nebyla vždycky divočinou ...

Kvítko


Knížecí stolec: vyhlídka nic moc ...
Temný snímek večera snášejícího se na zasněžené lesy a paseky boletických vrchů tak, jak jsou vidět z vrcholku Knížecího stolce. Tušené panorama se ovšem ztrácí v soumraku a nízko se válejících mracích; ve skutečnosti je tedy vidět pouze rozlehlá paseka, za ní les a v pozadí už jen tmavě šedá kontura nejbližšího kopce.
... ovšem vrcholové foto je jaksepatří. Varianta s bleskem ...... a skutečnost
Vrcholové foto z před chvílí dobytého Knížecího stolce: zleva Tom, Markýza, Kačer a Kvítko. Varianta s bleskem - jasně osvícené postavy, bělostný sníh pod jejich nohama plus absolutní tma všude kolem. Vrcholové foto z před chvílí dobytého Knížecího stolce: zleva Tom, Markýza, Kačer a Kvítko. Varianta bez blesku - tmavé obrysy postav, temná šeď oblohy a v šeru ještě trochu viditelný nejbližší les za pasekou: to je věrnější obraz okamžiku než ten, který podává předchozí snímek.


Neděle 20.11.2005

Nedělní ráno jsme lenošili na hromadě sena. Všude venku okolo seníku spousta nového sněhu a stále padal další. Tohle ráno jsme nikam nechvátali. Čekala nás jen cesta do civilizace, na nádraží, a ta nebyla až tak dlouhá, abychom museli vstávat. Tak ještě chvilku v teple spacáku ...


Ranní momentky páně Kačera:
Mešuge Kvítko (nesnáší blesk?)Komatózní Skrblík (divoká noc :-)Drsný Kačer (autofoto)
Detailní snímky jednotlivých nocležníků na seně: zkřivená grimasa, vypoulené oči a další atributy v Kvítkově tváři nesvědčí zcela o jeho duševním zdraví - o alergii na seno se totiž určitě nejedná. Detailní snímky jednotlivých nocležníků na seně: rozčepýřené vlasy, blažený výraz ve tváři a slabé oddechování v lůně spacáčku - to je dosud snící Skrblík. Že by únava po včerejším boji s Markýzou? Detailní snímky jednotlivých nocležníků na seně: hodiny ba dny nečesaná kštice, strnisko ve tváři a všeobecně drsný výraz - to je chlapák Kačer, který má tyto momentky na svědomí.
Nemluvný Houbák (není důvod ke stížnostem)A fintivá Markýza (bez komentáře :-)
Detailní snímky jednotlivých nocležníků na seně: vzadu u stěny tiše sedící Houbák, na hlavě ledabyle natažená černá čepice, v očích nepřítomný výraz - kocovina po třech dnech této skvělé výpravy? Detailní snímky jednotlivých nocležníků na seně: Markýza v jak jinak než červeném svetříku nezahálí a věnuje pozornost dózičce s krémem na obličej. Konečně někdo, kdo ví, co je po ránu nejdůležitější.
Snídaně na seně
Zprava Skrbla, Houbák a Markýza polehávají na seně zachumlaní do svých spacáků a beze spěchu ujídají různé dobroty coby dnešní snídani. V kolik a odkud jede vlak do civilizace, to se teprve odhodláváme podívat; venku za prkny krmelce totiž trvá ke vstávání příliš nelákající vánice.


Po snídani vleže jsme ale konečně vyrazili napříč královstvím sněhu. Místy bylo asi 20 cm nového prašanu, ideální na běžky. Vojenský prostor jsme bez problémů opustili někdy brzy odpoledne a pak nás čekal úsek bez cesty. Brodili jsme se sněhem a pomalu se těšili na pohodlí našich domovů.

Cesta do Volar na nádraží vedla převážně z kopce a celkem rychle nám uběhla. Tam nás čekala nástraha - klouzavé chodníky i cesty. Ve Volarech a okolí jsme snad každý navštívili matičku zemi, a ne jednou. Byla tvrdá.

Cestou vlakem jsme odhadovali, kolik obyvatel má Vimperk (je to prý přesně 8090 a nejpřesnější odhad měl Kvítko), ve Strakonicích jsme přestoupili do přeplněného vlaku na Plzeň. Kupé, do kterého jsme se vešli, byl doslova plný vysokoškoláků. Tak univerzitní je "naše" město Plzeň.

Malíček


Výsadek
Ve vytrvalém sněžení konečně vyrážíme z našeho krmelce. Před seníkem už vyrovnaná bagáž, zleva Tom, Skrbla a fotící Malíček sledují výsadek Markýzy, v pozadí za již notně zasněženou pasekou se v závoji padajícího sněhu rýsuje smrkový les.
Marš
V relativně ostrém tempu pochoduje skupina SDA po zasněžených cestách napříč boletickými lesy. Zcela vpředu Tom, za ním zleva Kačer, Kvítko a Markýza.
Opravdové ...
Vskutku zimně působící foto divoké krajiny v okolí Nových chalup už za hranicemi VVP Boletice: řetěz čerstvě vyšlapaných stop napříč zasněženou plání končí u postav pochodujících v dáli stále vpřed; kolem osamělé, holé listnaté stromy, za nimi hustá hradba jehličnatého lesa - to vše pod slušnou nadílkou sněhu.
... království ...
Neméně pěkný snímek zimní krajiny z téhož místa, ovšem na druhou stranu - směrem, odkud jsme právě přišli. Remízky křovisek, solitérní stromy a seschlé zbytky vysoké trávy dávají tušit bažiny nyní ovšem skryté pod sněhovým příkrovem. V pozadí se ve vánici ztrácí silueta jehličnatého lesa - hranice VVP.
... sněhu
Snímek potůčku pomalu zamrzajícího v ledovém sevření zasněžených břehů. Obílené haluze smrčků, padlé kmínky se záclonami z rampouchů - fotka jako stvořená do kalendáře pro zimní měsíce.